Burdur’da Hıdırellez Kutlamaları ve “Bahtıvar (Bahtıbar)” Oyunu

Burdur Tarihi | Yorum yok

Her canlı doğar, büyür ve ölür. Mevsimler de böyledir. Bahar bir doğuş, yaz gelişme, güz olgunluk, kış da bir uykuya dalıştır. Bu nedenle bahar, diğer mevsimlerden farklıdır.

İnsanın gençlik dönemi, ömrün baharı olarak nitelendirilir. Tabiatta da bahar şenlik, tazelik ve canlılıktır. Baharın gelişiyle tabiatta köklü değişiklikler olur. Bahçeler, kırlar renk renk çiçeklerle bezenir. Her taraf yemyeşil olur. Her yerde bir canlılık ve şenlik havası görülür. Kısacası tabiat uykudan uyanır. İnsanlar da kışın vermiş olduğu uyuşukluktan, rehavetten kurtulur.

Baharın gelişine dünya üzerinde dört mevsimin yaşandığı hiçbir yerde kayıtsız kalınmamıştır. Türk Dünyası’nda baharın gelişine olan ilgi biraz daha fazladır. Türklerin yaşadığı hemen her yerde baharın gelişiyle birlikte Nevruz ve Hıdırellez kutlamaları yapılır. Bu kutlamalar da değişik coğrafyalarda sayılamayacak kadar çok adet ve geleneklerimizin ortaya çıkmasını sağlar.

Hidirellez
Paylaş:

Cevap bırakın

Şu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>