15. Cumhuriyet Yılında Burdur

Burdur Tarihi | Yorum yok

“15inci Cumhuriyet Yılında Burdur” isimli broşür, 1938 yılında Burdur Valiliği tarafından bastırılmıştır. Burdur Basımevi’nde tertip edilmiş ve Doğan Basımevi’nde basılmıştır. Broşürü hazırlayanlar hakkında bir bilgi yer almamaktadır. Broşür, girişte yer alan 8 fotoğraf sayfası ile birlikte 8+77= 85 sayfadan oluşmaktadır.

Broşürün kapağında “15inci Cumhuriyet Yılında Burdur”  başlığıyla birlikte Halkevi binasından çekildiğini tahmin ettiğimiz Cumhuriyet Meydanı’nın bir bölümü ile o tarihlerde yeni açılmış olan İstasyon Caddesi’nin fotoğrafına yer verilmiştir.

Broşürün ilk sayfasında “15inci Cumhuriyet Yılında Burdur”  başlığıyla birlikte yine Halkevi binasından çekildiğini tahmin ettiğimiz ve Cumhuriyet Meydanı, Hükümet Konağı (Valilik Binası) ile İstasyon Caddesi’nin görüntülendiği fotoğraf yer almaktadır. Fotoğrafın üzerine Cumhuriyet Halk Partisi’nin amblemi olan “Altı Ok” yerleştirilmiştir.

Dönemin siyasi iktidarı ve siyasi iktidar tarafından kurulan çeşitli kurum ve kuruluşlar, kendi siyasi görüşlerinin halk tarafından benimsenmesi için yayınlamış oldukları gazete, dergi, broşür ve kitaplarda siyasi görsel ve amblemlere sıklıkla yer vermiştir.

15Cumhuriyet

 

Paylaş:

Cevap bırakın

Şu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>